Почивка в Гърция, остров Лесбос 2015 оферти за почивка в Гърция



Остров ЛЕСБОС почивка 2015 на море в Гърция – гръцки острови в Егейско море
Почивка на остров ЛЕСБОС – ЛЯТО 2015 в Гърция и Турция
Екскурзия до ПЕРГАМОН и ТРОЯ – гръцки градове държави в ЕГЕЙСКА ТУРЦИЯ
Продължителност на почивката: 8 дни / 7 нощувки - без нощни преходи
Хотели на остров ЛЕСБОС: Hotel APHRODITE, вижте тук: http://aphroditehotel.gr/
1 ден: София – Одрин – Чанаккале – Айвалък
Сутринта в 06:30 часа отпътуване от София, храм-паметник „Александър Невски“ по маршрут: София – Одрин – Чанаккале – Айвалък. Вечерта пристигане в Айвалък - прелестен малък град и център на търговията с маслини, предлагащ неповторима атмосфера, изтъкана от калдъръмени улички, малки гоcтилници и безкрайни плажове. Настаняване в хотел 3*. Вечеря. Нощувка.
2 ден: Айвалък – Пергамон – остров Лесбос: Ватера
Закуска. Пътуване до древния Пергамон, днешен Бергама - един от най-великите градове на Античния свят, познат със своя разкошен Акропол, храма на Атина, Дворците на Елинските царе, олтара на Зевс, Храма на Траян, мраморните храмове на Деметра, огромния античен театър и знаменитата Бергамска библиотека – единствената съперница на Александрийската. Ще разгледаме и Асклепион – първата болница в човешката история, основана от Асклепий. Сред колоните на някогашния импозантен комплекс се е прилагало лечение със змийска отрова, останало и до днес като знак на фармацията. Отпътуване за остров Лесбос с ферибот (1.30мин.) – трети по големина гръцки остров, дом и вдъхновение на поети (Сафо 7 век пр.н.е.-6 век пр.н.е.), певци и художници. Островът е наричан от турците „Градината на империята” заради 12 000 000 маслинови дръвчета, засадени тук. Настаняване в хотел 3*. Нощувка.
3 ден: остров Лесбос: Митилини – Плумари – Ватера
Закуска. Свободно време за плаж или по желание и срещу доп. заплащане: пътуване до столицата на остров Лесбос – Митилини. Ще посетим Византийската крепост на Юстиниян, Катедралата Св. Атанасий. Ще продължим към богато украсената катедрала Св. Терапон, построена в стил постбарок, статуята на свободата, старогръцкия амфитеатър Архайо театро - единственият запазен паметник от древен Митилини. Свободно време за обяд. Пътуване до Плумари – архитектурата на града е удивителна със своите огромни, разноцветни къщи, малки зехтинови фабрики и тесни улички, кацнали живописно върху огромна канара. Жителите на града се гордеят със световноизвестното си узо „Плумари” и музеят "Барбаянис", където можем да наблюдаваме процеса на производство на анасоновата напитка. Свободно време за разходка и пазаруване. Връщане в хотела. Нощувка.
4 ден: остров Лесбос: Мантадамос – Митимна – Петра – Ватера
Закуска. Свободно време за плаж или по желание и срещу доп. заплащане: Пътуване до селището Мантамадос и манастира Таксиархис, носещ името на светеца - покровител на острова. В манастира можете да се докоснете до барелефната икона на Таксиархис, единствената направена от глина и кръв на 17 монаси, които са срещнали смъртта си от мечовете на пирати. И тъй като никой не трябва да си тръгне от острова преди да е разгледал град Митимна днешен Моливос, ще спрем, за да разгледаме генуезкия замък, намиращ се сред колоритни къщи обвити с бръшлян и увенчани с червени покриви. Продължаваме до рибарското селце Петра, където ще изпитаме насладата от местните кулинарни изкушения, предлагани в крайбрежни таверни, окъпани в безбрежието на морската шир. Връщане в хотела. Нощувка.
5 ден: остров Лесбос: Сигри
Закуска. Свободно време или по желание и срещу допълнително заплащане - екскурзия до Сигри. Там е най-необичайната и поразяваща окото забележителност – „Каменната гора „ която е своеобразен ботанически Помпей. Това природно чудо е резултат от изригването на вулкан милиони години назад, когато островът е бил покрит с гъсти тропически гори. Сега този вкаменен пейзаж привлича любопитството ни, тъй като рядко по света може да се види подобна гледка. Завръщане в хотела. Нощувка.
6 ден: остров Лесбос: Ватера
Закуска. Свободен ден за плаж и почивка. Нощувка.
7 ден: остров Лесбос – Троя - Чанаккале
Закуска. Отпътуваме за материка и Егейското крайбрежие на Турция с ферибот. Пътуване до древна Троя и разглеждане на разкопките. На хълма Хисарлък са разположени руините на “Деветте троянски града”. От развалините на първото селище, изниквали основите на следващото и така до седмото, което е мястото, възпято от Омир. Тук гърци, троянци и тракийци са се сблъскали в една митична война – Троянската. Настаняване в хотел 3* в Чанаккале, отстоящ на 30 км от Троя. Ще имаме възможност да се разходим привечер из града, който е административен център на Чанаккалейската провинция. Той охранява най- издаденото място на пролива - Дарданелите. В миналото този пролив е бил арена за многобройни борби. Вечеря. Нощувка.
8 ден: Чанаккале – Одрин – София
Закуска. Отпътуваме за Одрин. Едирне или както ние българите сме свикнали да го наричаме – Одрин е втората столица на османците след Бурса и преди Истанбул. Градът е като ключ на военния път, идващ от Дунава през източните проходи на Хемус или сегашна Стара планина към Босфора. Ще разгледаме забележителностите на града: Джамията Селимие, моста над трите реки – Арда, Тунджа и Марица и колоритния покрит базар Безистен. Отпътуваме за България. Пристигане в София вечерта.
Пакетната цена включва:
Хотел Афродита бийч
|
Възрастен в двойна стая |
Единична стая |
Трето легло в двойна стая |
Дете 0 - 5.99 с 2-ма възрастни |
Дете 6-12 с 2-ма възрастни |
20.06 – 27.06.2015
|
595 лв |
790 лв |
510 лв |
280 лв |
435 лв |
29.08. – 05.09.2015
|
595 лв |
790 лв |
510 лв |
280 лв |
435 лв |
06.09 – 13.09.2015
|
595 лв |
790 лв |
510 лв |
280 лв |
435 лв |
26.09 – 03.10.2015
|
595 лв |
790 лв |
510 лв |
280 лв |
435 лв |
транспорт с лицензиран автобус 3 *
1 нощувка със закуска и вечеря в хотел 3* в Айвалък или околности
5 нощувки със закуски на о-в Лесбос хотел 3* - разположен на най- красивия плаж в Лесбос - залива Ватера
1 нощувка със закуска и вечеря в Чанаккале хотел 3*
фериботни такси и билети за Дарданелите
фериботни такси и билети Айвалък – о-в Лесбос – Айвалък
екскурзия до Пергамон и Асклепиона
екскурзия до Троя
медицинска застраховка
водач / екскурзовод от фирмата организатор
По желание доплащане за вечери в ресторанта на хотела по меню – 12 евро на ден
! Доплащане за застраховка на лица от 65 г до 70 – 5 лв ; от 70 до 75 г – 7 лв ; над 75 г – 15 лв
Пакетната цена НЕ включва:
музейни такси:
Пергамон( 20 TRL ),Асклепиона( 15 TRL ) Червената Базилика(5 TRL) Троя ( 20 TRL)
екскурзия до столицата Митилини и Плумари – 15 евро– при минимум 15 туристи
екскурзия до манастира Таксиархис и Митимна - 15 евро– при минимум 15 туристи
екскурзия до Сигри / каменната гора / - 15 евро – при минимум 15 туристи
Инфо за посещаваните обекти:
Остров Лесбос, Гърция – гръцки остров в Егейско море, островът на забвението
Остров Лесбос е остров в Гърция, в северно Егейско море и трети по големина остров в Гърция, след остров Крит и остров Евия. В античността хетите го наричали Lazpa, Плиний пък говори за имена като Himerte, Lasia, Pelasgia, Aegira, Aethiope и Macaria. С последното име Макария се сдобил, но за кратко от недостойния си владетел цар Макариус – син на Аполон и нимфата Родес, установил се тук, бягайки от остров Родос и гнева на родителите си, заради това, че убил брат си..
Макариус бил един безскруполен и зъл човек и неговите злодеяния продължили и тук на Лесбос, но не останали ненаказани. Платил за всичко, загубвайки жена си, синовете си и живота си. Дъщерите на цар Макариус: Митилене и Метимне продължили историята на острова и дали имената си на най-важните два града на острова: столицата Митилини и втория по значимост град – Метимне, днешен Моливос. Принцеса Метимне се омъжила за Лесбос, достоен за принцесата жених, който бил с божествен произход – потомък на Аполон и Еол. Така острова получава името на достойния си цар Лесбос - име, с което е известен и днес. .
Остров Лесбос е известен с именитети си жители: Арион, който развил вид поема наречена дитирамб, с родоначалникът на трагедията - Терпандър, изобретил 7-нотната музикална скала за лира, с древногръцката поетеса Сафо. Тук е роден и е творил поетът Алкей, включен в списъка на "Деветимата поети на Елада" и страшният Хайредин Барбароса от флотата на Сюлейман Великолепни.
Основна известност на острова обаче, носи силно изразеният култ към Дионисий - богът на виното, чийто жреци били царете на острова. Това е бил и основният поминък на населението в античността - производството на вино. Затова и наричат остров Лесбос още и остров на забвението, превеждайки съставните думички: λήσω -забравям(λῆστις - забвение) и βίωσις-живот. Семантиката на топонима в превод е остров на забвението, на забравата в живота, посредством помощта на виното на острова или особените културни традиции, останали вкоренени от присъствието на Сафо.
В наши дни острова е известен с маслиновите си гори и производството на зехтин, а култа към Дионисий е онаследен може би от производстводителите на световно известната марка узо Пломари, произвеждано в едноименния град на острова.
Остров Лесбос все още не е от комерсиализираните острови с огромни хотели и пренаселеност и предлага на туриста - закътани плажове сред много зеленина и малки хотели. Туристи острова привлича и с историята си, с паметниците си и невероятното си биоразнообразие.
Древният гръцки
ПЕРГАМОН – днешен турски град Бергама
Посещението в Пергамон е едно невероятно сливане с историята и връщане назад в далечни времена, посещавайки:
Червената базилика, разположена на 1 км южно от Акропола. Базиликата е построена в древен Египет и в чест на Египетските боговете. Двете кръгли кули и части от масивната сграда са съхранени и до днес.
Акропола, разположен на самия връх, където била и знаменитата Библиотека, в която се съхранявали над 200 000 пергаментови свитъци. Известно е, че Марк Антоний подарил най-богатата библиотека на Клеопатра и по-късно безценните ръкописи загинали в пожарите на Египет.
Асклепиона на Пергамон, един от най-важните лечебни центрове на Древния свят. Според легендата Аркхий, един от първите владетели на местността, бил ранен по време на лов в крака. Церители от всички крайща на света идвали да предложат помощта си, но нищо не помагало. Тогава, както става в легендите, в съня му се появил Аскплепий, бога-лечител, и му казал да отиде на близкия хълм и да потопи крака си в един от изворите там. Владетелят го направил, оздравял и от благодарност и в чест на бога издигнал храм, който с годините прераснал в голям център за лечние (или болница).
Пощадените от времето до наши дни останки са от комплекса, както е могъл да бъде видян по време на владението на римския император Адриан. Точно след входа на болница бил храма на бога лечител, още два по-малки храма – на Хигия и на Аполон (дъщерята и бащата на Асклепий), спални помещения, фонтан и свещени басейни. В северозападния край бил построен амфитеатър за 3500 човека, а в североизточната част – библиотека. В източната част на двора бил издигнат нов по-голям храм на Асклепий, който наподобявал Пантеона в Рим; в югоизточния край се помещавал кръгъл лечебен център, свързан с лечебните извори в центъра на двора с подземен тунел, а в югозападния край – разкошна баня.
Асклепионът бил свързан с Акропола на Пергамон с дълъг почти 1 километър път, наречен виа Текта. Началната точка на този път била “Разрушената порта” Тук пациентите били посрещани от жреците. Тези, които били смъртно болни и бременните жени, не били допускани в Асклепиона. (За смъртно болните – ясно, ама бремените защо?!). Според преданията именно над тази порта стоял надписа “На Смъртта е забранено да влиза тук, от уважение към Боговете”. В края на виа Текта имало свещен път, обрамчен с колони, където се продавали всякакви лечебни билки и виали. (Днес се продава (не)лечебен мед:))
Болните, попаднали в Асклепиона минавали през различни помещения (отзад напред). Чрез сън в специални спални помещения, от които останали до днес са единствено основите и където сънищата им се тълкували от жреците и след това се определял курса на лечение. Болните достигали до спалните помещения по дълъг 70 метра тунел Kryptorticus пътуването през този тунел имало успокояващо въздействие заради обстановката и понякога се използвал за допълнителни лечебни дейности.
И накрая клъглата лечебна сграда. Имено в тази “лечебница” се извършвало “диагностицирането” на болните и оттук следвали няколкото начина на лечение, кото се прилагали. Пациентите с психологически проблеми се завеждали до спалните помещения за инкубация и интерпретиране на сънищата им от жреците. Имало още горещи, студени и кални бани; лечение с билки, диети, масажи с маслиново масло и кремове, кръвопускане и слънчеви бани за физически болните. Също така, когато било необходимо, се извършвали хирургически операции.
Троя – древният гръцки град ИЛИОН или наричаният от турците Трува, описан от Омир в „Илиада“
Разкопките са започнали в 1870 г. от
немски археолог Хайнрих Шлиман на бреговете на Мала Азия в местността наречена
Хисарлък и през 1873 г. той вече съобщава на света за откриването на голям
комплекс. Шлиман намира и много златни предмети, които
нарича "Съкровището на Приам". Шлиман започва
разкопките, за да открие омировата Троя, но на практика за сравнително кратък
период от време той и помощниците му откриват 7 изчезнали града. През 1876 г.
той открива и гробниците в Микена — първото свидетелство за съществуването на
микенската култура. Шлиман счита откритите от него паметници и предмети за
останки от времето на Троянската война, но всъщност много от тях са с доста
по-древен произход. Последвалите анализи и разкопки доказват, че Троя се намира
не в разкопаните от Шлиман втори и трети слой, а в шестия слой и че намерените
от него предмети принадлежат на цар, живял хиляда години преди Приам. Днес
златните находки се намират в държавния Пушкински музей в Русия. И така се се
подразбира, че Троя не е открита, а е открита "Троя на Шлиман".
остров Лесбос - МЕТИМНА или още известен с днешно име - МОЛИВОС
остров Лесбос - Ватера със 7 километрова плажна ивица
остров ЛЕСБОС - столицата МИТИЛИНИ
символите на Лесбос: Пломари и узо Пломари паметника на поетесата - САФО
ПРОГРАМА
Остров ЛЕСБОС почивка 2015 на море в Гърция – гръцки острови в Егейско море
Почивка на остров ЛЕСБОС – ЛЯТО 2015 в Гърция и Турция
Екскурзия до ПЕРГАМОН и ТРОЯ – гръцки градове държави в ЕГЕЙСКА ТУРЦИЯ
Продължителност на почивката: 8 дни / 7 нощувки - без нощни преходи
Хотели на остров ЛЕСБОС: Hotel APHRODITE, вижте тук: http://aphroditehotel.gr/
1 ден: София – Одрин – Чанаккале – Айвалък
Сутринта в 06:30 часа отпътуване от София, храм-паметник „Александър Невски“ по маршрут: София – Одрин – Чанаккале – Айвалък. Вечерта пристигане в Айвалък - прелестен малък град и център на търговията с маслини, предлагащ неповторима атмосфера, изтъкана от калдъръмени улички, малки гоcтилници и безкрайни плажове. Настаняване в хотел 3*. Вечеря. Нощувка.
2 ден: Айвалък – Пергамон – остров Лесбос: Ватера
Закуска. Пътуване до древния Пергамон, днешен Бергама - един от най-великите градове на Античния свят, познат със своя разкошен Акропол, храма на Атина, Дворците на Елинските царе, олтара на Зевс, Храма на Траян, мраморните храмове на Деметра, огромния античен театър и знаменитата Бергамска библиотека – единствената съперница на Александрийската. Ще разгледаме и Асклепион – първата болница в човешката история, основана от Асклепий. Сред колоните на някогашния импозантен комплекс се е прилагало лечение със змийска отрова, останало и до днес като знак на фармацията. Отпътуване за остров Лесбос с ферибот (1.30мин.) – трети по големина гръцки остров, дом и вдъхновение на поети (Сафо 7 век пр.н.е.-6 век пр.н.е.), певци и художници. Островът е наричан от турците „Градината на империята” заради 12 000 000 маслинови дръвчета, засадени тук. Настаняване в хотел 3*. Нощувка.
3 ден: остров Лесбос: Митилини – Плумари – Ватера
Закуска. Свободно време за плаж или по желание и срещу доп. заплащане: пътуване до столицата на остров Лесбос – Митилини. Ще посетим Византийската крепост на Юстиниян, Катедралата Св. Атанасий. Ще продължим към богато украсената катедрала Св. Терапон, построена в стил постбарок, статуята на свободата, старогръцкия амфитеатър Архайо театро - единственият запазен паметник от древен Митилини. Свободно време за обяд. Пътуване до Плумари – архитектурата на града е удивителна със своите огромни, разноцветни къщи, малки зехтинови фабрики и тесни улички, кацнали живописно върху огромна канара. Жителите на града се гордеят със световноизвестното си узо „Плумари” и музеят "Барбаянис", където можем да наблюдаваме процеса на производство на анасоновата напитка. Свободно време за разходка и пазаруване. Връщане в хотела. Нощувка.
4 ден: остров Лесбос: Мантадамос – Митимна – Петра – Ватера
Закуска. Свободно време за плаж или по желание и срещу доп. заплащане: Пътуване до селището Мантамадос и манастира Таксиархис, носещ името на светеца - покровител на острова. В манастира можете да се докоснете до барелефната икона на Таксиархис, единствената направена от глина и кръв на 17 монаси, които са срещнали смъртта си от мечовете на пирати. И тъй като никой не трябва да си тръгне от острова преди да е разгледал град Митимна днешен Моливос, ще спрем, за да разгледаме генуезкия замък, намиращ се сред колоритни къщи обвити с бръшлян и увенчани с червени покриви. Продължаваме до рибарското селце Петра, където ще изпитаме насладата от местните кулинарни изкушения, предлагани в крайбрежни таверни, окъпани в безбрежието на морската шир. Връщане в хотела. Нощувка.
5 ден: остров Лесбос: Сигри
Закуска. Свободно време или по желание и срещу допълнително заплащане - екскурзия до Сигри. Там е най-необичайната и поразяваща окото забележителност – „Каменната гора „ която е своеобразен ботанически Помпей. Това природно чудо е резултат от изригването на вулкан милиони години назад, когато островът е бил покрит с гъсти тропически гори. Сега този вкаменен пейзаж привлича любопитството ни, тъй като рядко по света може да се види подобна гледка. Завръщане в хотела. Нощувка.
6 ден: остров Лесбос: Ватера
Закуска. Свободен ден за плаж и почивка. Нощувка.
7 ден: остров Лесбос – Троя - Чанаккале
Закуска. Отпътуваме за материка и Егейското крайбрежие на Турция с ферибот. Пътуване до древна Троя и разглеждане на разкопките. На хълма Хисарлък са разположени руините на “Деветте троянски града”. От развалините на първото селище, изниквали основите на следващото и така до седмото, което е мястото, възпято от Омир. Тук гърци, троянци и тракийци са се сблъскали в една митична война – Троянската. Настаняване в хотел 3* в Чанаккале, отстоящ на 30 км от Троя. Ще имаме възможност да се разходим привечер из града, който е административен център на Чанаккалейската провинция. Той охранява най- издаденото място на пролива - Дарданелите. В миналото този пролив е бил арена за многобройни борби. Вечеря. Нощувка.
8 ден: Чанаккале – Одрин – София
Закуска. Отпътуваме за Одрин. Едирне или както ние българите сме свикнали да го наричаме – Одрин е втората столица на османците след Бурса и преди Истанбул. Градът е като ключ на военния път, идващ от Дунава през източните проходи на Хемус или сегашна Стара планина към Босфора. Ще разгледаме забележителностите на града: Джамията Селимие, моста над трите реки – Арда, Тунджа и Марица и колоритния покрит базар Безистен. Отпътуваме за България. Пристигане в София вечерта.
Пакетната цена включва:
Хотел Афродита бийч
|
Възрастен в двойна стая |
Единична стая |
Трето легло в двойна стая |
Дете 0 - 5.99 с 2-ма възрастни |
Дете 6-12 с 2-ма възрастни |
20.06 – 27.06.2015
|
595 лв |
790 лв |
510 лв |
280 лв |
435 лв |
29.08. – 05.09.2015
|
595 лв |
790 лв |
510 лв |
280 лв |
435 лв |
06.09 – 13.09.2015
|
595 лв |
790 лв |
510 лв |
280 лв |
435 лв |
26.09 – 03.10.2015
|
595 лв |
790 лв |
510 лв |
280 лв |
435 лв |
транспорт с лицензиран автобус 3 *
1 нощувка със закуска и вечеря в хотел 3* в Айвалък или околности
5 нощувки със закуски на о-в Лесбос хотел 3* - разположен на най- красивия плаж в Лесбос - залива Ватера
1 нощувка със закуска и вечеря в Чанаккале хотел 3*
фериботни такси и билети за Дарданелите
фериботни такси и билети Айвалък – о-в Лесбос – Айвалък
екскурзия до Пергамон и Асклепиона
екскурзия до Троя
медицинска застраховка
водач / екскурзовод от фирмата организатор
По желание доплащане за вечери в ресторанта на хотела по меню – 12 евро на ден
! Доплащане за застраховка на лица от 65 г до 70 – 5 лв ; от 70 до 75 г – 7 лв ; над 75 г – 15 лв
Пакетната цена НЕ включва:
музейни такси:
Пергамон( 20 TRL ),Асклепиона( 15 TRL ) Червената Базилика(5 TRL) Троя ( 20 TRL)
екскурзия до столицата Митилини и Плумари – 15 евро– при минимум 15 туристи
екскурзия до манастира Таксиархис и Митимна - 15 евро– при минимум 15 туристи
екскурзия до Сигри / каменната гора / - 15 евро – при минимум 15 туристи
Инфо за посещаваните обекти:
Остров Лесбос, Гърция – гръцки остров в Егейско море, островът на забвението
Остров Лесбос е остров в Гърция, в северно Егейско море и трети по големина остров в Гърция, след остров Крит и остров Евия. В античността хетите го наричали Lazpa, Плиний пък говори за имена като Himerte, Lasia, Pelasgia, Aegira, Aethiope и Macaria. С последното име Макария се сдобил, но за кратко от недостойния си владетел цар Макариус – син на Аполон и нимфата Родес, установил се тук, бягайки от остров Родос и гнева на родителите си, заради това, че убил брат си..
Макариус бил един безскруполен и зъл човек и неговите злодеяния продължили и тук на Лесбос, но не останали ненаказани. Платил за всичко, загубвайки жена си, синовете си и живота си. Дъщерите на цар Макариус: Митилене и Метимне продължили историята на острова и дали имената си на най-важните два града на острова: столицата Митилини и втория по значимост град – Метимне, днешен Моливос. Принцеса Метимне се омъжила за Лесбос, достоен за принцесата жених, който бил с божествен произход – потомък на Аполон и Еол. Така острова получава името на достойния си цар Лесбос - име, с което е известен и днес. .
Остров Лесбос е известен с именитети си жители: Арион, който развил вид поема наречена дитирамб, с родоначалникът на трагедията - Терпандър, изобретил 7-нотната музикална скала за лира, с древногръцката поетеса Сафо. Тук е роден и е творил поетът Алкей, включен в списъка на "Деветимата поети на Елада" и страшният Хайредин Барбароса от флотата на Сюлейман Великолепни.
Основна известност на острова обаче, носи силно изразеният култ към Дионисий - богът на виното, чийто жреци били царете на острова. Това е бил и основният поминък на населението в античността - производството на вино. Затова и наричат остров Лесбос още и остров на забвението, превеждайки съставните думички: λήσω -забравям(λῆστις - забвение) и βίωσις-живот. Семантиката на топонима в превод е остров на забвението, на забравата в живота, посредством помощта на виното на острова или особените културни традиции, останали вкоренени от присъствието на Сафо.
В наши дни острова е известен с маслиновите си гори и производството на зехтин, а култа към Дионисий е онаследен може би от производстводителите на световно известната марка узо Пломари, произвеждано в едноименния град на острова.
Остров Лесбос все още не е от комерсиализираните острови с огромни хотели и пренаселеност и предлага на туриста - закътани плажове сред много зеленина и малки хотели. Туристи острова привлича и с историята си, с паметниците си и невероятното си биоразнообразие.
Древният гръцки
ПЕРГАМОН – днешен турски град Бергама
Посещението в Пергамон е едно невероятно сливане с историята и връщане назад в далечни времена, посещавайки:
Червената базилика, разположена на 1 км южно от Акропола. Базиликата е построена в древен Египет и в чест на Египетските боговете. Двете кръгли кули и части от масивната сграда са съхранени и до днес.
Акропола, разположен на самия връх, където била и знаменитата Библиотека, в която се съхранявали над 200 000 пергаментови свитъци. Известно е, че Марк Антоний подарил най-богатата библиотека на Клеопатра и по-късно безценните ръкописи загинали в пожарите на Египет.
Асклепиона на Пергамон, един от най-важните лечебни центрове на Древния свят. Според легендата Аркхий, един от първите владетели на местността, бил ранен по време на лов в крака. Церители от всички крайща на света идвали да предложат помощта си, но нищо не помагало. Тогава, както става в легендите, в съня му се появил Аскплепий, бога-лечител, и му казал да отиде на близкия хълм и да потопи крака си в един от изворите там. Владетелят го направил, оздравял и от благодарност и в чест на бога издигнал храм, който с годините прераснал в голям център за лечние (или болница).
Пощадените от времето до наши дни останки са от комплекса, както е могъл да бъде видян по време на владението на римския император Адриан. Точно след входа на болница бил храма на бога лечител, още два по-малки храма – на Хигия и на Аполон (дъщерята и бащата на Асклепий), спални помещения, фонтан и свещени басейни. В северозападния край бил построен амфитеатър за 3500 човека, а в североизточната част – библиотека. В източната част на двора бил издигнат нов по-голям храм на Асклепий, който наподобявал Пантеона в Рим; в югоизточния край се помещавал кръгъл лечебен център, свързан с лечебните извори в центъра на двора с подземен тунел, а в югозападния край – разкошна баня.
Асклепионът бил свързан с Акропола на Пергамон с дълъг почти 1 километър път, наречен виа Текта. Началната точка на този път била “Разрушената порта” Тук пациентите били посрещани от жреците. Тези, които били смъртно болни и бременните жени, не били допускани в Асклепиона. (За смъртно болните – ясно, ама бремените защо?!). Според преданията именно над тази порта стоял надписа “На Смъртта е забранено да влиза тук, от уважение към Боговете”. В края на виа Текта имало свещен път, обрамчен с колони, където се продавали всякакви лечебни билки и виали. (Днес се продава (не)лечебен мед:))
Болните, попаднали в Асклепиона минавали през различни помещения (отзад напред). Чрез сън в специални спални помещения, от които останали до днес са единствено основите и където сънищата им се тълкували от жреците и след това се определял курса на лечение. Болните достигали до спалните помещения по дълъг 70 метра тунел Kryptorticus пътуването през този тунел имало успокояващо въздействие заради обстановката и понякога се използвал за допълнителни лечебни дейности.
И накрая клъглата лечебна сграда. Имено в тази “лечебница” се извършвало “диагностицирането” на болните и оттук следвали няколкото начина на лечение, кото се прилагали. Пациентите с психологически проблеми се завеждали до спалните помещения за инкубация и интерпретиране на сънищата им от жреците. Имало още горещи, студени и кални бани; лечение с билки, диети, масажи с маслиново масло и кремове, кръвопускане и слънчеви бани за физически болните. Също така, когато било необходимо, се извършвали хирургически операции.
Троя – древният гръцки град ИЛИОН или наричаният от турците Трува, описан от Омир в „Илиада“
Разкопките са започнали в 1870 г. от
немски археолог Хайнрих Шлиман на бреговете на Мала Азия в местността наречена
Хисарлък и през 1873 г. той вече съобщава на света за откриването на голям
комплекс. Шлиман намира и много златни предмети, които
нарича "Съкровището на Приам". Шлиман започва
разкопките, за да открие омировата Троя, но на практика за сравнително кратък
период от време той и помощниците му откриват 7 изчезнали града. През 1876 г.
той открива и гробниците в Микена — първото свидетелство за съществуването на
микенската култура. Шлиман счита откритите от него паметници и предмети за
останки от времето на Троянската война, но всъщност много от тях са с доста
по-древен произход. Последвалите анализи и разкопки доказват, че Троя се намира
не в разкопаните от Шлиман втори и трети слой, а в шестия слой и че намерените
от него предмети принадлежат на цар, живял хиляда години преди Приам. Днес
златните находки се намират в държавния Пушкински музей в Русия. И така се се
подразбира, че Троя не е открита, а е открита "Троя на Шлиман".
остров Лесбос - МЕТИМНА или още известен с днешно име - МОЛИВОС
остров Лесбос - Ватера със 7 километрова плажна ивица
остров ЛЕСБОС - столицата МИТИЛИНИ
символите на Лесбос: Пломари и узо Пломари паметника на поетесата - САФО